Z historie sokola
V této sekci se dozvíte něco málo z poměrně dlouhé a spletité historie sokolského hnutí. Pokusíme se přiblížit i život několika nejvýznamnějších osobností Sokola a župy.
Jak to začalo...
Dle dostupných pramenů se poprvé setkali Miroslav Tyrš s Jindřichem Fügnerem v roce 1860. Díky podobným názorům se brzy spřátelili a postupně se propracovali k myšlence tělovýchovy jako prostředku k emancipaci národa. Původně však uvažovali o založení česko-německého tělocvičného spolku, ale k dohodě kvůli penězům s německu stranou nakonec nedošlo. Miroslav Tyrš pak navrhl založit spolek ryze český.
16. února 1862 se v Malypetrově ústavu v Panské ulici sešla ustavující valná hromada Tělocvičné jednoty pražské. 75 přítomných členů zvolilo starostou Jindřicha Fügnera, místostarostou Miroslava Tyrše a ve výboru se sešli mimo jiné Rudof Thurn-Taxis, MUDr. Eduard Grégr, JUDr. Julius Grégr, JUDr. Tomáš Černý i Ferdinand Fingerhut. Toto datum je pokládáno za datum založení Sokola. U jeho zrodu však stálo mnoho dalších představitelů české politiky a kultury – namátkou Josef Mánes, Jan Neruda, J. E. Purkyně, Karolína Světlá. Symbolem jednoty se stal Mánesův prapor se sokolem v letu, který převzali Sokolové 1. června 1962 při slavnostní příležitosti z rukou Karolíny Světlé. Název Sokol navrhl E. Tonner. Tento dravec je symbolem síly, rychlosti, cti a čestného boje. Heslo „Tužme se“ bylo jedním z hesel Tyrše, s pozdravem „Nazdar“ přišel J. Barák – nahradil tak původní pozdrav „Zdař Bůh“. Tykání a oslovování „bratře“ prosadil Fügner. Dílem Mánesa byl rovněž kroj, jehož součástí se měla dle zakladatelů Sokola stát červená garibaldiovská košile. Ta však mezi členstvem vyvolala spor, pro část byla příliš provokativnm symbolem revoluce. Nakonec zvítězil kompromis – červená košile nebyla závazná a mohla být nahrazena košílí jiné barvy. I když se kroj později změnil, červená košile zůstala zachována jako jeden z důležitých symbolů sokolského hnutí.
Cvičit se začalo v květnu 1862 v Malypetrově tělocvičném ústavu. Počet cvičenců stále narůstal a pronajaté prostory zdaleka nestačily. Jindřich Fügner, úspěšný pražský podnikatel, se rozhodl tuto záležitost vzít do svých rukou a zabezpečit milovanému Sokolu důstojné sídlo. Zakoupil parcelu se zahradou v dnešní Sokolské ulici a vyzval členy, aby pomohli vystavět vlastní tělocvičnu. Stavět se začalo v červenci 1863 a během necelého půlroku se v ní už cvičilo.
Cvičení bylo původně záležitostí čistě mužskou. Ženy se uplatňovaly jen jako patronky a spolupracovnice, tak jak to žádala tehdejší morálka. Nicméně již v listopadu 1869 vznikl Tělocvičný spolek paní a dívek pražských. Přestože v předsednictvu zasedly dámy z vyšších společenských kruhů a cvičitelkami byly ženy, spolek vzbudil velké pohoršení. Soudilo se, že tělocvik je pro dívky a ženy nevhodný až nebezpečný. Ženy se nevzdaly a ve své činnosti přes velké překážky pod heslem „Volnost a zušlechtění“ pokračovaly. První cvičitelkou byla Klemeňa Hanušová a starostkou se stala sestra Karoliny Světlé, spisovatelka Žofie Podlipská..
V prvním čísle časopisu Sokol, které vyšlo v lednu 1871, formuloval Miroslav Tyrš v úvodním článku „Náš úkol, směr a cíl“ program Sokola. Hlavními zásadami, které jsou zde vyzdviženy, jsou síla a mužnost, činnost a vytrvalost, láska k volnosti a vlasti, dobrovolná práce a kázeň i vzájemný bratrský vztah členů. V jejich duchu byla (a je) činnost Sokola všestranná. Kromě samotného cvičení byly pořádány také výlety a společenské zábavy za značného zájmu nesokolské veřejnosti.
Rozšíření Sokola na venkov zpočátku bylo omezováno zákony Rakouska. To se změnilo v roce 1867, kdy vstoupil v platnost nový spolkový a shromažďovací zákon. V sedmdesátých letech přesto došlo k útlumu slibného rozvoje sokolského hnutí, ale i tak v roce 1875 existovalo 71 jednot s 7812 členy. Zlomem se stal sjezd sokolských jednot v červnu 1882 a I. slet sokolstva na Střeleckém ostrově. Nejen že byla překonána vnitřní krize, ale současně se sokolské myšlenky šíři do dalších zemí světa. Vznikají první župy, v roce 1889 Česká obec sokolská, v roce 1895 Svaz československého sokolstva a v roce 1908 také Svaz Slovanského sokolstva.
Osobnosti
Historii sokolského hnutí tvořila řada významných osobností. Nejdůležitější jsou bezesporu postavy Jindřicha Fugnera a Miroslava Tyrše.
Naše župa je pak pojmenována po českém právníkovi, tělovýchovném a veřejném činiteli JUDr. Josefu Scheinerovi.
JUDr. Josef Eugen Scheiner
Josef Eugen Scheiner se narodil 21. září 1861 v Benešově v rodině advokáta. Studoval na gymnáziu v Benešově a v Praze. Vystudoval právnickou fakultu, stal se doktorem práv. Pracoval jako koncipient a později si založil vlastní advokátní kancelář.
V sedmnácti letech vstoupil do pražského Sokola, kde se seznámil s Miroslavem Tyršem. Postarala se o to sestra matky Renaty Tyršové a zároveň švagrová jeho otce. O čtyři roky později, v roce 1887, se stal redaktorem časopisu Sokol. Sám cvičil již na I. sletu v roce 1882, o dva roky později se stal cvičitelem, byl jednatelem jednoty a v roce 1898 byl zvolen starostou Sokola Pražského
Byl nadšeným stoupencem myšlenek Miroslava Tyrše. Mimo jiné usiloval o spojení všech českých sokolských jednot do jednotné organizace. To se podařilo v roce 1889, kdy byla založena Česká obec sokolská. Scheiner se stal členem předsednictva a v roce 1906 byl pak po odstoupení Jana Podlipného zvolen starostou ČOS.
Blízká mu také byla myšlenka slovanské vzájemnosti. Padesát let aktivní činnosti českého sokolstva způsobilo i to, že v mnoha zemích vznikly spřízněné tělovýchovné organizace. Z iniciativy České obce sokolské byl v roce 1908 založen Svaz slovanského sokolstva a Scheiner se stal jeho starostou. Podílel se na pořádání slovanských sjezdů v letech 1908-1910. VI. slet v roce 1912 byl označován jako první slet Svazu slovanského sokolstva neboť se ho účastnilo 4000 sokolů ze zahraničí, ovšem nejen Slovanů – byli tu i sokolové z Ameriky.
Kromě Sokola pracoval v mnoha dalších organizacích, byl také členem Národní rady. Patřil k hlavním činitelům protirakouského odboje, za I. světové války byl i vězněn. Byl jedním z organizátorů převratu 28. října 1918. S pomocí českých důstojníků založil první české velitelství. Byl to on, kdo přijal první slavnostní přísahu československého vojska 8. listopadu 1918 na Staroměstském náměstí. Po vzniku Ministerstva národní obrany byl jmenován inspektorem branné moci. Tento úřad zastával do června 1918, kdy byl sesazen a vrátil se ke své práci do Sokola. Byl rovněž poslancem Revolučního národního shromáždění Republiky československé (1918-1920).
Josef Scheiner zemřel 11. ledna 1932 na zástavu srdce. Posledního rozloučení s ním se v Sokole Pražském zúčastnil – kromě řady osobností veřejného života – prezident republiky Tomáš Garrigue Masaryk. Byli tu zástupci polského a jugoslávského Sokola i bulharských Junáků. Čest mu vzdali příslušníci 28. československého pěšího pluku Tyršova a tisíce Pražanů.